איך לא לוותר לעצמך?

איך לא לוותר לעצמך?

תהייה אשר תהייה ההגדרה האישית למושג "הצלחה", הרי שעל מנת לממש אותה הלכה למעשה, יש לבצע תהליך הכולל מספר שלבים. מאמר קצר זה יסקור את אותם שלבים.

שלב ראשון הוא דע מה מטרותיך ובשפה פשוטה:
"מה אתה רוצה?" אתה חייב לדעת מה אתה רוצה לפני שתוכל להשיג זאת. מטרות ממוקדות וכתובות הן התשתית להשגה מובטחת של מה שאתה רוצה להשיג.

השלב הבא הינו:
ברגע שאתה יודע מה אתה רוצה להשיג, אתה צריך לקבוע כיצד תוכל להגיע לשם.
תוכנית כתובה היא מפת הדרכים להצלחה; התוכנית הכתובה תחדד את חשיבתך ותשמור עליך מלפול או לסטות מהדרך. תוכנית מסודרת אף תסייע לך לצפות ולהתגבר על מכשולים, העלולים למנוע ממך להשיג את המטרה.

דע מדוע אתה רוצה במטרה זו הוא הצעד החיוני השלישי.
ללא השאלה "מדוע", אין את המוטיבציה ולא את החשק להשיג את מה שהצבת לעצמך כמטרה. מוטיבציה מספקת את האנרגיה להמשיך לגבור על מכשולים ולא להיכנע להם (על: איך לפתח מוטיבציה עצמית – במאמר ניפרד).

הנרי פורד אמר:
"אם אתה מאמין שתצליח, ואם אתה מאמין שלא תצליח – אתה צודק בשני המקרים".
מכאן שהצעד הרביעי הוא: האמן בהצלחתך! האמונה יוצרת את הציפייה להצלחה. אנחנו עובדים עם מגוון עצום של אנשים. לכל אחד הייחודיות שלו ובכל אחד טמונות יכולות מגוונות. לעיתים נדרש לחזור לצעד ולבנות תוכנית לפיתוח האמונה העצמית. זוהי השקעה מעולה, עם "החזר השקעה" גבוה.

הצעד החמישי להצלחה הוא לעולם לא לוותר. מטרה, תוכנית וביטחון אינם מספיקים להשגת היעד.
מרבית הכישלונות נובעים מוויתור בשלב מוקדם מידי. אתגרים ומכשולים מסיטים אותם ממסלולם. חשוב לפתח את המסוגלות להמשיך למרות מהמורות קטנות בדרך ולראות בהן אבן מקפצה ואירוע לימודי להמשך מוצלח יותר.

מחויבות
רצון לא מספיק גדול הינו הסיבה השכיחה ביותר לכניעה לפני השגת המטרה. אם מטרתך אינה משהו שבוער עמוק בתוכך, אתה עשוי להישבר עם בוא המכשול הראשון. כלומר, הפוטנציאל להצלחה גדל ביחס ישר לכמות ההשתוקקות להשיג את הדבר.
אולם מלבד תשוקה, ישנו עוד מרכיב חיוני שהוא מחויבות. המחויבות מביאה להתמדה, יוצרת מיקוד ומעודדת את הרצון להשקיע את האנרגיות הנדרשות. מרבית המטרות המשמעותיות בחיינו דורשות זמן רב ומסירות והן לא מושגות כסיפוק מיידי. המחויבות תומכת בך כאשר אתה מרגיש כי ברצונך לפרוש, ומתגמלת אותך כשאתה מצליח. על מנת שתהיה לך מחויבות למטרותיך, אתה חייב לפתח התמדה ונחישות.

התמדה ונחישות
התמדה מורכבת ממכלול הדברים הבאים:

החלטיות:
החלטיות היא הסירוב לפרוש או להיכנע.
סבלנות: הצלחה היא תהליך ארוך. ללא הסבלנות לדחות את סיפוקיך עד להשגת היעד, אתה עשוי להיכנע הרבה לפני, ולהסתפק בתגמולים לסיפוקים מיידיים. מידת הבגרות של אדם נמדדת על פי היכולת שלו לדחיית סיפוקים. כשאני נישאל: "מהי הדרך המהירה להצלחה", אני חוזר ואומר: אין "מעלית מהירה להצלחה", יש רק מדרגות, הרבה מדרגות. ומומלץ לטפס אותן אחת אחת.

גאווה:
כשאתה מזהה שהינך אדם מיוחד במינו, עם איכויות ייחודיות וביטחון, סביר שתפתח גאווה מעצם הידיעה כי אתה יכול להצליח בלי קשר, ולעיתים למרות הנסיבות. גאווה צריכה להיות מבוססת על הגשמת הפוטנציאל
ועל התמודדות עם הגבולות שלך, ולא על השוואת עצמך לאחר.

נכונות לקחת סיכון:
חובה שיהיה לך האומץ לנקוט בפעולות לא שגרתיות, ולקחת סיכונים מחושבים, על מנת להשיג את מטרותיך. הצלחה לא מגיעה בקלות. היא דורשת חדשנות תמידית וסיכון עצמי על מנת להגיע לפסגה
שהצבת לעצמך.

מיצוב הרגלים:
התמדה היא הרגל. יום אחר יום, חודש אחר חודש, אם תתרגל התמדה – היא תהפוך להתנהגות אוטומטית. וויליאם ג'ימס, אבי הפסיכולוגיה המודרנית, דיבר על נוסחה רבת עוצמה לפיתוח הרגלים חדשים:

א.. מחויבות לשלם כל מחיר בכדי לפתח הרגלים חדשים.

ב.. התחל מייד. נצל כל הזדמנות להמיר הרגלים שאינך אוהב, בהרגלים חדשים, נכונים יותר עבורך.

ג.. אין יוצא מהכלל. פיתוח הרגל חדש הינו טכניקה שככל שתתרגל יותר, היא תהפוך לקלה יותר. בפחות מאמץ תוכל לשנות הרגלים, ולרכוש התנהגויות חדשות.

מאת: איתן מאירי

רכישת ספר

חדש!

הספר "התעמרות בעבודה"
לדעת - להכיר - להתמודד

This will close in 0 seconds