התעללות בעבודה הספר המגיפה השקטה במקומות העבודה
הספר המגיפה השקטה במקומות העבודה

הספר “המגפה השקטה במקומות העבודה” עוסק בנושא ההתעמרות במקום העבודה.

התעמרות בעבודה, התנכלות תעסוקתית, התעללות רגשית והצקה הן תופעות נפוצות בארגונים ובמקומות עבודה. לתופעות כאלה המתרחשות בתוך המשפחה, למשל, יש כבר מודעות ציבורית, יש להן הגדרה ושם ויש ארגוני סיוע ותמיכה לנפגעים ומערכת חוקים מגינה. בעולם העבודה הדבר שונה לגמרי – התופעה קיימת ורוחשת בהיקפים עצומים אך בשקט, בהיחבא, מתחת לפני השטח – וככלל הגורמים המעורבים, מעדיפים להתעלם או לשתוק, כל גורם מסיבותיו הוא. משום כך נקרא הספר “המגפה השקטה במקומות העבודה”. מאז יציאת הספר לאור, אנו עדים לשמחתנו לשינויים שהוא החל לחולל, אולם המלאכה עדיין מרובה.

אחד מכל ארבעה עובדים, בכל רמות התעסוקה נפגעים – החל מנציג המכירות שהבוס מתעמר בו ועד למנהל הבכיר שהמנכ”לית מתנכלת לו וממררת את חייו. רבים מן הסובלים מכך מרגישים בודדים, תמהים מדוע זה קורה להם? אינם יודעים כיצד לנהוג, ואף נתקפים בושה וטועים לחשוב כי הם האשמים במצב הנורא שנקלעו אליו. המחיר האישי של הנפגע מפעולות כאלה הוא גבוה ואנשים רבים וטובים מוצאים עצמם המומים, מושפלים, מוכים ופגועים נפשית ופיזית על לא עוול בכפם. ואולם מפסיד ונפגע קשות גם הארגון שמתיר התעמרות בין כתליו − מפסיד ונפגע מבחינה אנושית, מבחינה תדמיתית, מבחינה יצרנית וכמובן מבחינה כלכלית.

זהו הספר הישראלי הראשון העוסק בנושא חשוב וטעון זה. מטרתו:

  • חשיפת התופעה על כל צורותיה.
  • ייעוץ ראשוני לנפגעים ומתן ארגז כלים יישומי להתמודדות והיחלצות מהמצב.
  • ייעוץ בסיסי לארגונים ולמקומות העבודה על התופעה, על דרכי מניעתה ועל דרכי ההתמודדות אתה.
  • קידום שיח ציבורי שיביא להרחבת המודעות לתופעה ויקדם כלים למיגורה ברמה הלאומית.

הספר מיועד לעובדים ולמנהלים, לראשי ארגונים וחברות, במגזר הפרטי והציבורי, למטפלים, רופאים, עובדי רווחה ובטיחות וכל מי שמקיים יחסי עבודה, הן כעובד, הן כמנהל.

על מחבר הספר:

איתן מאירי, פסיכולוג תעסוקתי וארגוני, בעלים ומנכ”ל של חברת ניהול אפקטיבי העוסקת בפיתוח ארגונים. בתופעת ההתעמרות בעבודה נתקל עוד בעת ששימש כמנהל בכיר בחברות שונות ואחר כך במסגרת ליווי של חברות וארגונים. המקרים שהגיעו לאזניו ואחר כך המקרים שהגיעו לטיפולו נראו לו תחילה כארועים יחידים, אקראיים, חריגים, אולם משהחל לחקור את הנושא ולהעמיק בו, התגלה לו ההיקף העצום ועוצמת המצוקה בנושא מוזנח זה. הפונים הרבים לעזרתו מצד אחד והמידע שאסף וחקר מצד שני, הניעו אותו להתמסר לנושא זה כדי להעניק הקלה לכל אותם אנשים וארגונים המשוועים לכך.

המלצות על הספר:

“כמי שעוסקת עשרות שנים ביחסי עבודה ובדיני עבודה, קראתי את הספר “המגפה השקטה במקומות העבודה” כמוצאת שלל רב.
זהו ספר קריא וסוחף המאיר ומתאר באופן מוחשי את תופעת ההתעמרות והפגיעות הנפשיות בעבודה. הספר נותן מידע ופתרונות לנפגעי התעמרות ומראה דרך התנהלות ראויה לארגונים ומעסיקים.
לטעמי, הוא חייב להיות על שולחנו של כל מנהל, כל דירקטור וכל מי שתרבות הניהול בישראל יקרה לליבו”.
-עו”ד נעמי לנדאו, ראשת האגודה לחקר יחסי העבודה בישראל.

“ספר יסודי ומקיף: החל בהגדרת התופעה (“מהי התנהגות פוגענית?”), המשך בניתוח אישיות הפוגע, אישיות הנפגע, השלכות הפגיעה ודרכי התמודדות שונות, הניתנות לשימוש וליישום על ידי הנפגע עצמו, ועד דרכי טיפול מקצועיות. מוצגים ניתוחי מקרים הממחישים את האירועים והתהליכים שמאחריהם, וכן מידע על המאמץ המשפטי והממשלתי להלחם בתופעה.הספר כתוב היטב: מאורגן, ממוקד, סיסטמטי ובהיר. מפחיד אך מאלף, חשוב וכדאי!!!”.
-ד”ר יוכי בן-נון, יו”ר הסתדרות הפסיכולוגים בישראל היוצאת ופסיכולוגית מומחית אשר שימשה בתפקידים מרכזיים רבים.
פורסם ברבעון הסתדרות הפסיכולוגים בישראל “פסיכואקטואליה”, יולי 2014.

“…הספר מבוסס על נתונים אמפיריים שאסף מאירי, כמו גם על ניסיונו העשיר בליווי והענקת יעוץ וטיפול פסיכולוגי לנפגעי התעמרות, ומכאן היכרותו המעמיקה עם עולמם הפנימי של קורבנות אלו. לפיכך מהווה הספר מסמך אנושי וציבורי נדיר וחשוב. מסמך זה מתעד ומנתח תופעה שלא עלתה לשיח הציבורי, מאותה הסיבה שבעבר לא נידונה תופעת ההטרדה המינית: קרי פחד ובושה. בלא ספק זהו ספר חובה לכל העוסקים בניהול ומשאבי אנוש, ולכל מי שכבוד האדם ורווחתו יקר לליבו”. לקריאת הביקורת המלאה.
-ביקורת על הספר, ד”ר יערית בוקק-כהן ראש חטיבת משאבי אנוש, המכללה האקדמית אחווה אשר נכתבה באתר “נוריתה” – מבט אל ספרים וספרות.

הספר נמצא לרכישה בכל חנויות הספרים.
לרכישה מרוכזת או לרכישה כמותית בזמן הרצאה או סדנא בנושא – בתאום עם משרדנו: nihul@nihul.org 09-9566875