ספורטאי מצטיין VS מנהל מצטיין

ספורטאי מצטיין VS מנהל מצטיין

מנהלים בעולם העבודה – אבל לא רק, כי כל אדם מנהל את עצמו, את משפחתו, את החוג החברתי שלו ועוד – יכולים ללמוד רבות ולקבל השראה מהספורטאים על הדרך בה הם מנהלים את עצמם ומשיגים הצלחה. המאמר עוסק בשאלות מה הופך ספורטאי לספורטאי מוצלח? מה הופך ספורטאי מוצלח למצטיין? ומה יכול המנהל להסיק וללמוד מכך? כישורי הניהול שלו את חייו המקצועיים, נוסף על הכישרון הספורטיבי המולד, מאפשרים לספורטאי לממש את מלוא הפוטנציאל שלו ולהפוך למצליח ולראשון בתחומו.

מוכוון מטרה

הספורטאי המצליח הוא מוכוון למטרה (ניצחון או שבירת שיא קיים) וברור לו מראש כי על מנת להגיע לכך עליו להשקיע ולהזיע.  מושג "ההצלחה" אינו מושג מעורפל אלא הגדרה ברורה הנמדדת בשניות, במרחק, בגובה, בק"ג או במספר נקודות. יש לו תוכנית אימונים מגובשת – שניתן לתרגם אותה לתוכנית פעולה להשגת מטרתו, התוכנית הינה תוכנית מסודרת, כתובה. שלבי התוכנית מתוחמים בלוחות זמנים ריאליים, כאשר כל שלב מאפשר צמיחה לשלב הבא. הוא יודע שהתקדמות מהירה מדי תגרום לפגיעה ולנזק ולכן הוא דבק בתוכנית. הוא גם יודע לחלק מטרה גדולה למטרות קטנות יותר, ברות השגה בטווח קצר. ע"י מימוש מטרות אלה הוא יזין את המוטיבציה הפנימית שלו ויחזק את בטחונו העצמי. הוא בעל מוטיבציה פנימית חזקה היוצרת מחויבות לפעול על פי התוכנית גם ביום ש"לא בא לו" הפוגה בלתי מתוכננת איננה אופציה עבורו. אולם, הוא יודע היטב כי חייבים גם לעשות הפסקות וכי אימון ללא הפסקות לא ישפר, אלא ידרדר את רמת הביצועים.

איזון גוף ונפש

הספורטאי המצליח דואג לאיזון בין הגוף לנפש. הוא גם מודע בכל נימי נפשו כי מוכנות מנטלית הינה כלי חיוני להתקדמותו ולהצלחתו. ספורטאי מצליח – בין אם הוא עוסק בספורט יחידני או בספורט קבוצתי דואג שתהיה לו קבוצת תמיכה. בכדי להגיע לפסגות ההצלחה – הוא צריך את תמיכת המשפחה, חברים והשותפים לדרך.

מאמן

חשיבות דרמטית בקבוצת התמיכה יש למאמן המקצועי (לעיתים מאמנים פיזיים ומאמנים מנטליים במקביל) המאמן הוא מי שתומך, מנחה ולעיתים רודה בספורטאי, אולם הספורטאי הוא זה שבחר לו את המאמן, שיעזור לו בתהליך הצמיחה ושינוי, שיפיח בו התלהבות, עידוד ואמונה גם ברגעי המשבר. המאמן המצטיין בוודאי ניחן בכישורי ויכולות מנהיגות בתורו.

דימוי עצמי

תכונה נוספת האופיינית לספורטאים מצליחים היא דימוי עצמי חיובי. האמונה כי הוא מוכשר, ממוקד, יסודי, בעל משמעת עצמית, משקיע, נועד להצלחה – מסייעת ומחליקה את הדרך להצלחה.

תרגול, תרגול, תרגול

גדולי הספורטאים, בכל תחום, מתרגלים את עצמם ללא הרף. גם הכדורסלן שזרק מיליון זריקות לסל ינצל כל רגע פנוי – להמשיך ולזרוק. שחקן הגולף המצליח – ימשיך לתרגל חבטות בכדי להיות עוד יותר מצליח. גם מבלי לקרוא את "עליזה בארץ הפלאות" הם יודעים כי צריך ללכת בכדי לעמוד במקום, ובכדי להתקדם צריך לרוץ ולרוץ.
הספורטאי המצטיין יודע כי בין הזכייה במקום הראשון לשני יכולה להפריד שנייה, סנטימטר, קילוגרם או נקודה. הוא יודע היטב שהמנצח "זוכה בכל הקופה" ולכן אינו חותר למקום השלישי וגם לא לשני אלא חותר ופועל בלא לאות להגיע למקום הראשון.

אין צורך לרוץ, לשחות ולהרים משקולות בכדי להיות מנהל ומנהיג מוצלח אולם אימוץ ההרגלים והתכונות המביאים ספורטאים להצלחה יכול לשפר את יכולת הניהול:

  • זקוק המחשבה וקביעת מטרות מוגדרות וברורות
  • שיתוף קבוצת העבודה בחזון הגדול ובתוכניות הקטנות. כאשר פועלים כקבוצה מגובשת החולקת אותן מטרות כאשר כל אחד יודע מה תפקידו, מכפילים בחוזקה את היכולות.
  • לדאוג  לאזן את תחומי החיים השונים: משפחה, עבודה, ניהול הכספים, חיי התרבות והחברה, ודאגה לגוף ולבריאות.
  • דאגה לעשות הפסקות, מנוחה, לאכול נכון, לשמור על הגוף
  • הקצאת זמן לתכנון הזמן.
  • כאשר נקבעת תוכנית, יש לפעול בנחישות למימושה.
  • לוודא שיש קבוצת תמיכה (בלי לבלבל בינה לבין חנפנים אומרי הן). קבוצת תמיכה נותנת ציונים לא רק על "סלים" אלא גם על "אסיסטים".
  • דאגה לפתוח ולשיפור עצמי מתמיד, וכן את אנשי הצוות.
  • אמונה עצמית, אמונה בצוות. כשהמנהל מאמין באנשים שלו הוא יודע לדחוף אותם גם להאמין בעצמם.

יום יום המנהל עולה על המגרש (המשרד) בידיעה שהיום זהו עוד יום בו ניתן לבצע התקדמות משמעותית למימוש הישגי החברה. התנהלות מושכלת כדוגמת התנהלותם של ספורטאים מצטיינים, יכולה להביא להישגים מצטיינים גם בעולם העבודה.

רכישת ספר

חדש!

הספר "התעמרות בעבודה"
לדעת - להכיר - להתמודד

This will close in 0 seconds